Корисна інформація

Невероятно густая сеть сосудов головного мозга и шеи.


Кровеносные сосуды человеческого глаза


Скелет черепашки

Протез ноги, приблизительно 1890 год

Анатомия собаки


Строение зуба мудрости


Шестидневный зародыш человека

Перелом ключицы на рентгенограмме

Жизнь до рождения

Эндокринная система


Дві половинки єдиного цілого


1.Мозок використовує менше енергії, ніж лампочка в холодильнику
Вчені підрахували, що мозок використовує приблизно 12 Ват енергії. Цікаво, що для постачання його цією енергією вистачає два банани в день - ніякій лампочці у світі не вистачить такої кількості енергії.
2.Порушення режиму дня може погіршити пам'ять
Це дійсно так - зміна, порушення режиму дня не тільки пригноблює, але і вкрай негативним чином впливає на здоров'я мозку. Наприклад, люди, які часто переходять з одного часового поясу в інший (бізнесмени, політики, мандрівники), можуть в кінце-кінців завдати непоправного збитку мозку, внаслідок чого погіршає пам'ять.
 Ймовірно, вам не варто турбуватися, а ось пілотам літаків, які літають на великі відстані, вартує. Окрім них до групи ризику відносяться категорії людей, описаних трохи вище.
3.Чому ми не можемо зосередитися на телефонній розмові в галасливій кімнаті?
Тому що мозку складно фокусуватися на звуці з динаміка телефону, якщо в кімнаті дуже шумно. Увага тоді розсіюється, і навіть на найсерйознішій розмові просто неможливо зосередитися. Це дійсно проблема для мозку - він постійно «перескакує» то з голосу друга з телефону, то на шум в кімнаті. Для того, щоб допомогти самому собі, варто скористатися давнім способом - просто прикрити вільне вухо рукою, і тоді все повинно налагодитися.
4.В мозку є центр гумору
Давно психологами вже помічено, що сміємося ми тому, що, слухаючи смішну історію, наш мозок вибудовує подальший ланцюжок подій. Жарт закінчується абсолютно нелогічно, несподівано, не так, як повинно бути. Спочатку мозок впадає в ступор від несподіванки, а потім ми починаємо усвідомлювати жарт і сміємося. Звичайно ж, ступор триває долі секунди, а не хвилини.
Цьому факту є підтвердження - деякі пацієнти з пошкодженими лобовими частинами мозку просто не розуміють ніяких жартів.
5.Сонячне світло викликає чхання
Так відбувається тому, що сонячні промені, які потрапляють в ніс, впливають дратівливо на певні центри. Ось цей-то відділ і відповідає за таку важливу функцію, як чхання. Якщо його пошкодити, то людина втрачає здібність до чхання.
6.Позіхання допомагає прокинутися
Не дивлячись на те, що позіхання зазвичай асоціюється з сонливістю, воно навпаки, допомагає нам прокинутися. Це відбувається тому, що при позіханні великі об'єми повітря поступають в легені, збагачуючи кров. Збагачена киснем кров потрапляє в мозок, і той починає активніше працювати, а ми відчуваємо, як дрімота відступає.
7.Наша короткострокова пам'ять може запам'ятовувати одночасно тільки сім об'єктів                                        
Люди мають три форми пам'яті: сенсорну, довгострокову і короткострокову. Довгострокова працює подібно до жорсткого диска комп'ютера, а короткострокова - як дуже маленький пристрій, що запам'ятовує. Ця короткострокова пам'ять може одночасно утримувати в мозку тільки п'ять - дев'ять об'єктів. Середня людина здатна одночасно утримувати в пам'яті сім об'єктів. Проте можна натренувати Людину обробляти більшу кількість предметів, ніж дев'ять, якщо навчити її об'єднувати об'єкти в групи. До речі, більшість телефонних номерів складаються з 7 цифр.
8.Шартрез - найбільш видимий колір                                                   
Шартрез (жовто-зелений колір) знаходиться чітко посередині частот видимого спектру. Ваші очі мають рецептори для сприйняття синього, зеленого і червоного. Але мозок не отримує інформації про кольори, він отримує інформацію про різницю світлого і темного, і інформацію про різницю між кольорами. У результаті рецепторам мозку найлегше «побачити» саме колір шартрез. До речі, цей колір часто використовується психологами, екстрасенсами, художниками, як заспокійливий і одночасно найпомітніший для людини.
9.Ваша підсвідомість «розумніша» за Вас              
Або, принаймні, потужніша. У одному з досліджень людям демонструвалася складна картинка. Людям потрібно було вмить, не думаючи, вказати на те, що дослідники мали на увазі. Більшість випробовуваних із завданням справилася вмить. Іншій групі запропонували спочатку подумати і саме обдумано вказати на потрібний сектор на малюнку. І що? Повний провал, при тому, що на вирішення задачі давалося декілька годин.
10.Розумова робота не стомлює мозок                          
Виявлено, що склад крові, що протікає через мозок незмінний протягом його активної діяльності, скільки б вона не продовжувалася. При цьому кров, яку беруть з вени людини, що пропрацювала цілий день, містить певний відсоток «токсинів стомлення». Психіатри встановили, що відчуття стомлення мозку обумовлюється нашим психічним і емоційним станом.
11.Регулярна робота мозку дозволяє запобігти його захворюванню    
Дослідження показують, що регулярна робота мозку дозволяє запобігти розвитку важкого захворювання - синдрому Альцгеймера. Інтелектуальна активність викликає виробництво додаткової тканини, що компенсує хвору тканину. При цьому вивчення чогось нового, як і заняття незвичним видом діяльності - найкращий спосіб розвивати мозок. Також  на діяльність мозку впливає спілкування з тими, хто перевершує вас за інтелектом.
12.Для повноцінної роботи мозку потрібно випивати достатню кількість рідини                                  
Мозок, як і весь наш організм, складається приблизно на 75% з води. Тому, щоб тримати його в здоровому і робочому стані, потрібно випивати необхідну вашому організму кількість води. Тим же, хто намагається схуднути за допомогою пігулок і чаю, що виганяють з організму воду, слід бути готовим до того, що одночасно з втратою ваги вони втратять і  працездатність мозку.
13.Мозок прокидається довше за тіло                  
Інтелектуальні здібності людини відразу після пробудження нижчі, ніж після безсонної ночі. Дуже корисно, окрім пробіжки і сніданку, що підсилюють метаболічні процеси, що відбуваються у вашому тілі, зробити і маленьку розминку мозку. Це означає, що не варто з ранку включати телевізор, а краще щось небагато почитати або розгадати кросворд.


Хрустять суглоби: звідки береться цей звук?



Не турбуйтеся, суглоб не ламається. Вчені вважають, що хрустять суглоби через скупчення в синовіальній рідини пухирців газу. Ця рідина містить у собі кисень, азот і вуглекислий газ. Тому в ті моменти, коли відбувається перерозтягання суглобової сумки або ж робиться різкий рух, гази збираються в пухирці, а потім лопаються, супроводжуючи цей процес ударами.
Хрустять суглоби: шукаємо причину
Причин, через які хрустять суглоби, багато, але найчастіше мова не йде про захворювання і лікування не потрібно.
1. Нерозвиненість зв'язкового апарату — сполучна тканина у дітей не така щільна, як у дорослих, і більш еластична, а м'язовий апарат розвинений слабкіше. Тому по мірі дорослішання суглоби у дитини хрумтять все рідше. 
2. Дисплазія сполучної тканини. У деяких дітей батьки відзначають "слабкі суглоби": часто трапляються вивихи, а в медичній карті стоять такі діагнози, як "сколіоз", "пролапс мітрального клапана", "міопія", "плоскостопість". Основна причина дисплазії — структурна зміна колагену, а також дефіцит компонентів, з яких будується сполучна тканина. Хрустять суглоби з-за того, що суглобові зв'язки розтягуються, а суглоби розбовтуються, в результаті чого деякі елементи хрящових поверхонь, що стикаються. Захворювання носить спадковий характер.
3. Зниження секретируючих функції навколосуглобових сумки. Недолік внутрішньосуглобової (синовіальної) рідини погіршує ковзання і викликає клацання і поскрипування.
4. Запалення суглобів (артрит) призводить до того, що у людини спочатку видозмінюються тканини хряща, з'являються розшарування, тріщини, хрящова тканина стоншується. Потім ці зміни позначаються на кістки: вона покривається наростами, ущільненнями, шипами, надалі відбувається її деформації і викривлення. Деформація суглобової поверхні призводить до того, що хрустять суглоби, до тугоподвижности суглоба, набряків і сильних болів навіть у спокої.
Цікава інформація
230 суглобів налічується в тілі дорослого. А у дітлахів і того більше! За різними даними до 350! З віком деякі зчленування просто зростаються.



Цікаві факти про скелет людини



Скелет, в першу чергу, механічна опора для м’яких тканин. Він так само виконує функцію захисту для внутрішніх органів. Доросла людина має 206 кісток, а от дитина приблизно 300.
1. Слухові кісточки молоточок, ковадло і стремінце є найменшими кістками в людському тілі. З віком такі кістки не змінюються. Маса їх становить від 2 до 4 мг.
2. Найбільшою кісткою є стегнова. Вона становить 27,5% від людського зросту.
3. Завдяки мережі мініатюрних кісточок, розташованої в строгої геометричної структурі, під вагою тіла не ламається головка стегнової кістки у тому місці, де вона входить в суглоб.
4. Пружність людських кісток не зрівнятися навіть з пружністю деревини дуба. А міцність кісток перевершує міцність граніту в 2,5 рази.
5. Опорною кісткою вважається стегнова. Вона володіє цікавою здатністю. Стегнова кістка може рости і ставати ширше, якщо людина набирає зайву вагу. Таким чином, це запобігає викривленню.
6. У немовляти кількість кісток доходить до 350 штук. Кісточки дуже м’які і гнучкі. По мірі дорослішання, багато кісточки зростаються і набувають твердість.
7. Фізичні навантаження, такі, як силові тренування, дозволяють зміцнювати не тільки м’язи, але й кістки. По мірі посилення навантаження, міцність кісток збільшується.
8. Середня вага кісткового мозку становить 2,600 кілограма. За 70 років життя середньостатистичної людини – кістковий мозок виробляє 1 тонну лейкоцитів і 650 кілограм еритроцитів.
9. Вміст води в кістковій тканині рівно 50%. Так само вона містить неорганічні та органічні речовини.
10. Склад кісткової тканини дуже різноманітний. В ній знаходяться клітки – відновники, а так само клітини – руйнівники.

Які вони – нерви?



   На сьогоднішній день ні для кого вже не є таємницею те, що головний мозок людини порівнюють із комп’ютером, всі сенсорні системи із певними датчиками, які визначають, що відбувається зовні та всередині тіла і всі органи тіла та його системи органів – це прилади, які працюють злагоджено, створюючи цілісність організму. Головне, що всі ці механізми повинні бути поєднані між собою. А, що слугує з’єднуючим елементом? Звичайно, нерви, які немов проводи в нашому тілі, по яких рухається в усіх напрямках інформація. 
      Скільки ж нервів та які вони? За підрахунками вчених всередині нашого тіла десь близько 75 км нервів. І по них з великою швидкістю рухаються нервові сигнали в усі куточки тіла, тобто всі нервові імпульси проходять по нервах.
     Нерв – це структура нервової системи, яка складається з пучка нервових волокон. Пучки в основному представлені довгими відростками нейронів – аксонами. Короткими відростками – дендритами нерв закріплюється, а також наявна підтримуюча їх речовина - нейроглія. Термін «нерв» походить від лат. nervus, що означає «жила, нерв».
Периферійний нерв складається з декількох пучків аксонів, покритих оболонками зі Шванівських клітин, а також декількома сполучнотканинними оболонками: 
-ендоневрій покриває кожен мієлінізований аксон;
-кілька таких аксонів об'єднуються в пучки, вкриті периневрієм, який покриває нервові пучки, поєднує і захищає їх;
-кілька пучків, разом з кровоносними судинами і жировими включеннями, вкриті загальною оболонкою, епіневрієм, що відокремлює волокна.
Нерви поділяються на:
-чутливі (аферентні, сенсорні) - складаються з дендритів чутливих нейронів, що проводять імпульс збудження з рецептору у ЦНС; 
-рухові (еферентні, моторні) - складаються з аксонів нейронів руху, проводять імпульс з ЦНС у виконавчі органи;
-змішані, що складаються з дендритів і аксонів, які проводять імпульс у двох напрямках (з рецептора в ЦНС і навпаки).
      Нервова система – це значна сітка нервів, які пов’язують головний і спинний мозок з кожним найдальшим куточком тіла. Частина нервів, яких 31 пара, називаються спинномозковими, бо вони беруть свій початок у спинному мозку, а інша частина, яких всього 12 пар і які беруть свій початок від головного мозку, називаються черепно-мозковими.
Спинномозкові нерви виходять через маленькі отвори між хребцями з обох боків хребта. Вони мають по два нервових корінці: задній і передній. Далі нерви розгалужуються і досягають всіх частин тіла. У цих нервів є чутливі гілочки, які посилають інформацію в мозок і рухові, які надсилають інформацію м’язам. Найширший і найдовший нерв – це сідничний, його ширина біля 1,5 см. Спинномозкові нерви є змішаними.
     Отже, спинномозкові нерви відходять симетричними парами по обидва боки спинного мозку: 8 пар шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових і 1 куприковий. Складаються з передніх корінців - аксонів рухових нейронів і задніх - аксонів чутливих нейронів. Скупчення тіл цих нейронів утворюють спинномозкові вузли. Кожен нерв виходить із міжхребцевого отвору і розгалужується на дві гілки: спинну (тонку) та черевну (тонку). Спинні гілки іннервують шкіру і м'язи потилиці і спини, а також шкіру сідничної ділянки. Черевні гілки (за винятком ІІ-ХІ грудних нервів) об'єднуються і утворюють сплетіння: шийне, плечове, поперекове та крижове. Черевні гілки грудних нервів йдуть симетрично в міжреберних проміжках. 
      Із 12 пар черепно-мозкових нервів є і чутливі, і рухові, і змішані. Чутливі нерви отримують інформацію від органів чуттів і доставляють її в ЦНС. Рухові нерви доставляють накази ЦНС мязам і залозам. Змішані нерви поєднують функції чутливого і рухового нерва, оскільки має волокна обох типів. 
     Кожна пара черепно-мозкових нервів має свою назву і номер. Деякі з цих нервів виконують дві і більше функцій. До черепно-мозкових належать:
-І пара (чутливий) – нюховий нерв, який слугує для сприйняття запахів.
-ІІ пара (чутливий) – зоровий нерв, що передає зорову інформацію в головний мозок.
-ІІІ пара (руховий) – окоруховий.
-ІV пара (руховий) – блоковий, що відповідає за рухи очей до зовнішнього краю і вниз.
-V пара (чутливий і руховий) трійчастий нерв, що складається з трьох гілочок та забезпечує чутливість обличчя і ротової порожнини, а також жування.
-VІ пара (руховий) – відвідний, який контролює відведення ока в сторону.
-VІІ пара (чутливий і руховий) – лицьовий нерв, що відповідає за міміку, роботу слізних залоз, за смакову чутливість 2/3 язика. 
-VІІІ пара (чутливий) – переддвернозавитковий, що керує слухом і рівновагою.
-ІХ пара (чутливий і руховий) – язикоглотковий нерв, який бере участь у ковтанні, надає смакову чутливість задній частині язика. Також відповідає за чутливість глотки, м’якого піднебіння, мигдаликів.
-Х пара (чутливий і руховий) - блукаючий нерв, що працює з м’язами м’якого піднебіння, гортані, гладеньких м’язів легень, стравоходу. Також відповідає за секрецію шлунку і підшлункової залози. Надає чутливості нижнім частинам глотки та гортані.Блукаючий нерв отримав свою назву завдяки широкому поширенню по організму.
-ХІ пара (руховий) – додатковий нерв, що бере участь у рухах плечей, шиї і ковтаючи м’язів.
-ХІІ пара (руховий) – під’язиковий нерв, який керує рухами язика.
     В деяких інформаційних джерелах нерви порівнюють з електричними проводами. Нерви розгалужуються, і добираючись до куточків тіла стають надто тонкими. Діаметр деяких жилок складає половину мікрометра, що дорівнює сотій долі міліметра.
     А в деяких інформаційних джерелах роботу нервової системи порівнюють із міністерствами та виконуючими структурами. Уявімо, що ви почули, як хтось кличе вас на ім’я. Що стається у вашому мозку за цей короткий час? Від зовнішнього вуха звук досягнув до барабанної перегородки, котра затремтіла, потім кістяний молоточок ударив по коваделку, і ось, нарешті, звук торкнувся нерва і збудив його. По нерву швидко побігла до міністерства слуху відповідна депеша.
     Як тільки в цьому міністерстві дізналися, що вас кличуть, зараз же потелефонували до сусіднього міністерства руху, а звідти негайно подано розпорядження м’язам з повелінням негайно повернутись у той бік, звідки було почуто голос, а також до міністерства зору, – подивитися, котра з осіб кликала вас У результаті ви озирнулися. Увесь цей складний процес відбувся за 2 – 3 секунди. Такою дорогою окремі частини мозку з’єднані між собою телефонічною системою, тобто нервами.
     Звичайно, мозкова праця відбувається значно скоріше, ніж її можна описати словами. Не дарма працю мозку порівнюють зі спалахом блискавки. Щоправда, швидкість мозкової роботи не у всіх людей однакова. Люди менш здібні, розумово недорозвинені, думають (не завжди) повільно, здібні й розвинуті – швидко. Залежить це від того, наскільки густа і багаточленна сітка нервів між окремими «міністерствами». 
     Можете вірити, а можете, ні. Але ж без нервів, як без води: і ні туди, і ні сюди, тобто ніяка інформація без нервів передаватися не буде. 

Немає коментарів:

Дописати коментар